Kniha Hakuna Matata

Celkem 51 ilustrací, 30 autorů, 25 povídek, 19 životních příběhů, 12 zahraničních textů, 5 překladatelů, 4 země, 1 kniha a vy!

Hakuna Matata je sbírka textů začínajících autorů z České republiky, Belgie a ze Španělska, která oslavuje příběhy.

Inspirací pro vznik této knihy se staly osudy devatenácti reálných lidí, kteří žijí v největším keňském slumu Kibera.

Hakuna Matata je víc než jen další kniha příběhů, je to projekt o propojování, hlubším porozumění a efektivní pomoci (celý výtěžek z prodeje knihy půjde na podporu vzdělávání kiberských dětí).

Kniha je určena široké veřejnosti nejen díky pestré škále autorských přístupů a emocí. Hodí se i do tramvaje a může být skvělým dárkem, který skutečně pomáhá!

Cena: 299 Kč, počet stran: 200, rozměr: 170×235 mm, ISBN: 9788087836217, vydání: 25. října 2016.

E-book Hakuna Matata vyšel 5. prosince 2016 a jeho cena je 199 Kč.

Vybrané články z médií

  1. Reflex: Kniha, která dokáže něco změnit
  2. Aktuálně.cz: Na tragickém osudu Keni se podepisuje každý, kdo si dá levnou kávu, říká cestovatel
  3. Zeedee.com: Rozhovor s iniciátorem vzniku knihy Hakuna Matata Reném

Učebnicovou knihovnu později zdokumentoval přímo na místě reportér Aktuálně.cz Jan Hejl. Zde je jeho reportáž.

Batoh Hakuna Matata

Keňa, fantazie, příběhy, povídky, lidské osudy, tvůrčí psaní – to všechno je cestování. A právě proto vznikl unikátní batoh Hakuna Matata, který je pohodlný, ručně šitý, přizpůsobivý a tvárný, vhodný do města i na víkendové cestování přírodou.

Nyní dávejte dobrý pozor – dá se na něj psát.

A máme hned dvě jeho varianty: světlou a tmavou! 😉

TVŮRCE BATOHU: JAN ŠIMR

René Nekuda chtěl batoh, Honza přišel s nápadem a společně ho přes tři měsíce ladili. Vznikly celkem tři prototypy a jeden dokonce s Reném cestoval měsíc po Filipínách. Prostě všechno je odzkoušeno!

Každý batoh Honza šije ručně (trvá to zhruba 5 hodin). A Honza šije s láskou a v módě se opravdu vyzná (je tvůrcem značky např. MyPled a dělá spoustu výstav v pražské Galerii GUD).

Komu pomáháme?

V Keni mají stále opravdu velký problém se základním vzděláváním. A my nechceme obyvatelům Keni nic nutit, ale zároveň jim chceme dát příležitost na sobě pracovat a rozvíjet se. Proto jsme se rozhodli podpořit dovybavení učebnicové knihovny Amani Kibera (umístěné v největším keňském slumu Kibera), která má v tuto chvíli dosah na cca 3000 dětí.

PROČ PRÁVĚ UČEBNICOVÁ KNIHOVNA

Je to místo, kam děti mohou přijít a volně studovat. Nemusejí si tak platit poměrně drahé učebnice, které má každá škola jiné (většinou i různí pedagogové využívají odlišných učebnic – školní systém není úplně sjednocený). V knihovně jsou k dispozici i dotované kopírky, čili děti si mohou nezbytné stránky okopírovat a vzít si je s sebou do školy (např. pokud by měly vyplnit nějaký domácí úkol přímo do učebnice).

Celý projekt je založen na myšlence podpory a propojování – na evropské straně dostali autoři šanci být publikováni, v Keni, odkud celý projekt vzešel, studovat základní nebo střední školu.

Myslíme si, že je skvělé dávat lidem šanci na sobě pracovat a plnit si sny. Vlastně se jedná o takový uzavřený kruh:

KEŇA → AUTOŘI → KNIHA → ČTENÁŘI → SBÍRKA → KEŇA

A bez vás, milí čtenáři, by to nemělo žádný smysl. Jste pro nás důležitou součástí této, jak pevně věříme, efektivní pomoci!

KOLIK PENĚZ POTŘEBUJEME VYBRAT A DO KDY

Sbírka se uzavře koncem června 2017 a byli bychom rádi, kdybychom vybrali zhruba 130 000 Kč. To je totiž suma, která je potřebná k dovybavení podporované učebnicové knihovny v Kibeře.

V létě 2017 peníze do Keni pošleme a osobně dohlédneme na to, aby se koupily potřebné učebnice.

Pokud nás chcete podpořit, kupte si knihu, e-book, batoh nebo navštivte webové stránky ucebniceproafriku.cz. Děkujeme za vaši podporu!

Vybrali jsme celkem 134 259 Kč. Děkujeme!

 


O NÁS…

Za vším stojí lektor tvůrčího psaní René Nekuda, který se v roce 2013 vydal znovu do Keni, tam se „zavřel“ na tři týdny do slumu Kibera a zpovídal různé lidi.

Z těchto rozhovorů potom vznikly podklady pro jeho studenty a následně i sbírka povídek Hakuna Matata (postupně se připojily i školy tvůrčího psaní z Belgie a ze Španělska).

A protože by myšlenka tvůrčího psaní, které pomáhá, neměla jen tak zaniknout, byl založen zapsaný spolek.

Jeho cílem bude i v následujících letech podporovat začínající autory všude po světě a pomáhat potřebným (plánujeme např. spojení tvůrčího psaní a udržitelné módy).

Projekt Hakuna Matata, z. s. by rád propojoval lidi s otevřenou myslí a plnil jejich sny.

Přidat se můžete samozřejmě i vy!

Poznámka: Číslo našeho transparentního účtu je 2301102069/2010 (Fio banka, a. s.).

Novinky & média

„Dej hladovému rybu a nasytíš ho na jeden den. Nauč ho rybařit a nasytíš ho na celý život.“